Poniedziałek, 23.9.2019

Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli

Jesteś tutaj: NGO > Wykaz organizacji nadzorowanych przez Starostę

Nadzór Starosty Tczewskiego nad działalnością organizacji, wykazy organizacji

Zgodnie z art. 8 ust. 5 ustawy  z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach Starosta Tczewski sprawuje nadzór nad działalnością wszystkich stowarzyszeń, mających swoją siedzibę na terenie powiatu tczewskiego.

W ramach sprawowanego nadzoru Starosta może dokonać kontroli działalności stowarzyszenia pod kątem jej zgodności z prawem lub zapisami statutu dotyczącymi:

• nazwy stowarzyszenia,
  • terenu działania i siedziby,
  • celów i sposobów ich realizacji,
  • sposobów nabywania i utraty członkostwa, przyczyn jego utraty a także praw i obowiązków członków,
  • władz stowarzyszenia, trybu dokonywania ich wyboru, uzupełniania składu oraz ich kompetencji,
  • możliwości otrzymywania przez członków zarządu wynagrodzenia za czynności wykonywane w związku z pełnioną funkcją,
  • sposobu reprezentowania stowarzyszenia, zaciągania zobowiązań finansowych oraz ważności uchwał władz stowarzyszenia,
  • sposobu uzyskiwania środków finansowych oraz ustanawiania składek członkowskich,
  • zasad dokonywania zmian statutu,
  • sposobu rozwiązania się stowarzyszenia,
  • kwestii związanych z oddziałami.

W przypadku naruszenia tych przepisów może zastosować przewidziane prawem środki nadzorcze.

Na dzień 1 sierpnia 2019 roku na terenie powiatu zarejestrowanych jest 306 organizacji, w tym:

wpisanych do ewidencji prowadzonej przez Starostę Tczewskiego

• 39 klubów sportowych (KS) działających w formie stowarzyszenia, których statut nie przewiduje prowadzenia działalności gospodarczej,
  • 34 uczniowskich klubów sportowych (UKS);
  • 5 stowarzyszeń zwykłych

wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego

• 180 stowarzyszeń (w tym 22 Stowarzyszenia Sportowe);
  • 33 fundacji;
  • 15 terenowych jednostek organizacyjnych stowarzyszeń.

Sprawy związane ze sprawowanym przez Starostę Tczewskiego nadzorem nad działalnością wszystkich stowarzyszeń, mających swoją siedzibę na terenie powiatu tczewskiego prowadzi Wydział Zdrowia, Spraw Społecznych i PFRON, II piętro, pokój nr 221, 222, 225.

Informacja: tel. (58) 77 34 914, (58) 77 34 978 lub (58) 77 34 871.

czytaj całość: Nadzór Starosty Tczewskiego nad działalnością organizacji, wykazy organizacji