Sobota, 7.12.2019

Imieniny: Agaty, Dalii, Sobiesława

Zapobieganie czynnikom ryzyka raka szyjki macicy poprzez szczepienia przeciw wirusowi HPV dziewczynek w wieku 12 lat będących mieszkankami powiatu tczewskiego

Rak szyjki macicy jest pierwszym nowotworem, dla którego naukowcy zidentyfikowali niezbędny czynnik sprawczy – długotrwałe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). I choć samo zakażenie nie musi prowadzić do zmian chorobowych – to bez obecności wirusa HPV rak szyjki macicy praktycznie nie rozwinie się.

Z tym bardzo powszechnym wirusem zetknie się podczas swojego życia co druga osoba aktywna seksualnie. Na szczęście w zdecydowanej większości przypadków organizm zwalcza infekcję samodzielnie. Tam gdzie to się nie udaje, zaczyna się zwykle powolny rozwój zmian, które w efekcie mogą doprowadzić nawet do raka.
Rak szyjki macicy atakuje cicho i powoli. Średni czas rozwoju choroby wynosi od 5 do 10 lat. Przez wiele lat choroba rozwija się niemal bezobjawowo. Dlatego kobiety często zbyt późno zjawiają się u lekarza, i dlatego choroba ta w Polsce zbiera tragiczne żniwo. Każdego roku blisko cztery tysiące Polek słyszy tę straszną diagnozę. Każdego roku blisko dwa tysiące Polek umiera. Rak szyjki macicy to drugi co do śmiertelności nowotwór u kobiet do 45 roku życia. Polka umierająca na raka szyjki macicy traci przeciętnie 26 lat życia.

JAK ZAPOBIEGAĆ, JAK UNIKNĄĆ TAKIEGO LOSU ?

Badaj się regularnie

Regularnie wykonywane badania cytologiczne umożliwiają wczesne wykrycie zmian przednowotworowych i skuteczne leczenie. Rak szyjki macicy rozwija się długo i w tym czasie często nie daje wyraźnych objawów. Tak długi czas rozwoju choroby pozwala jednak na jej wykrycie i skuteczne leczenie. Pod jednym warunkiem: że Polki zaczną częściej wykonywać badania cytologiczne.

Zaszczep się

Regularne badania cytologiczne mogą uchronić przed rozwojem zmian przedrakowych szyjki macicy, jednak nie zapobiegną zakażeniu HPV. Przed wirusem odpowiedzialnym m.in. za powstawanie raka szyjki macicy, może chronić szczepienie. Może ono również zapobiec innym, groźnym dla zdrowia i życia chorobom powodowanym przez wirusa HPV. Zalecana profilaktyka raka szyjki macicy to połączenie szczepień przeciw HPV oraz badań cytologicznych. Zaszczep się. Już 27 krajów zdecydowało o finansowaniu szczepień przeciw HPV ze środków publicznych, a wśród nich największą grupę stanowią państwa europejskie.

W Polsce szczepienie przeciwko wirusowi HPV jest umieszczone w Kalendarzu Szczepień zalecanych przez Ministerstwo Zdrowia.

W Polsce szczepienia te są wprowadzone do Programu Szczepień Ochronnych od 2008 roku jako szczepienia zalecane, niestety nie są objęte finansowaniem ze środków NFZ.
Z uwagi na wysoki koszt szczepionki obecnie wiele samorządów w Polsce organizuje programy bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Wśród nich jest też Powiat Tczewski.

Powiatowy Program Profilaktyki Zakażeń Wirusem Brodawczaka Ludzkiego HPV „Chronię życie przez rakiem” realizowany jest od 2012 roku. W ramach jego realizacji prowadzona jest kampania informacyjno-edukacyjna oraz szczepienia profilaktyczne przeciw wirusowi HPV dziewcząt w wieku 12 lat.

Od 2019 roku do celów szczepień wykorzystywana jest szczepionka Gardasil 9, która jest wskazana do czynnego uodparniania osób w wieku od 9 lat przeciw następującym chorobom wywoływanym przez wirusa HPV:

• zmiany przednowotworowe oraz rak szyjki macicy, sromu, pochwy i odbytnicy, wywoływane przez szczepionkowe typy HPV,
  • brodawki narządów płciowych (kłykcin kończystych) wywoływane przez określone typy wirusa HPV.

Na dzień 31 grudnia 2018 r. do programu szczepień ochronnych przeciw wirusowi HPV przystąpiło 2.109 dziewcząt zamieszkujących na terenie powiatu tczewskiego.

W 2019 roku przeprowadzone zostaną szczepienia profilaktyczne przeciw wirusowi HPV typ 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58 dziewcząt urodzonych w 2007 roku. Szczepienia wykonywane będą w 2-dawkowym schemacie podania. Podanie pierwszej dawki szczepionki powinno nastąpić najpóźniej w miesiącu maju 2019 r., drugiej –  po około 6 miesięcach od podania pierwszej dawki.

Zgodnie z uchwałą Zarządu Powiatu Tczewskiego Nr 19/73/2019 z dnia 7 marca 2019 r. oraz Nr 22/81/2019 z dnia 21 marca 2019 r. realizatorami szczepień profilaktycznych przeciw wirusowi HPV typ 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58 są:

• Pelplińskie Centrum Zdrowia Sp. z o. o. z siedzibą w Pelplinie
  • Centrum Medyczne Polimed Sp. z o. o. z siedzibą w Tczewie
  • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Pelmed Sp. z o. o. z siedzibą w Pelplinie
  • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Medyk” Sp. z o. o. z siedzibą w Tczewie
  • „Medica” Sp. z o. o. z siedzibą w Tczewie
  • Zespół Opieki Zdrowotnej Medical Sp. z o. o. z siedzibą w miejscowości Turze
  • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Hipokrates” Krzysztof Leszczyński z siedzibą w miejscowości Subkowy
  • Przychodnia Rogowscy Sp. z o. o. Sp. k. z siedzibą w Tczewie

Ww. podmioty lecznicze  będą szczepić swoje pacjentki, tj. dziewczęta z rocznika urodzenia 2007 przypisane do swoich przychodni/ośrodków zdrowia.

Dziewczęta nienależące do ww. przychodni szczepione będą przez przychodnię  wskazaną w skierowaniu na szczepienie wydanym przez Wydział Zdrowia, Spraw Społecznych i PFRON Starostwa Powiatowego w Tczewie.

Celem uzyskania skierowania należy kontaktować się bezpośrednio z Wydziałem Zdrowia, Spraw Społecznych i PFRON: tel. 58 7734913 lub 58 7734916, e-mail: zdrowie@powiat.tczew.pl.

W 2019 roku program finansowany jest z budżetu Powiatu Tczewskiego, Gminy Miejskiej Tczew, Gminy Pelplin, Gminy Gniew oraz Gminy Subkowy.

Szczepienia HPV