Piątek, 22.2.2019

Imieniny: Małgorzaty, Marty, Nikifora

Wolontariat pracowniczy, czyli biznes odpowiedzialny społecznie

Często słyszę od znajomych pracujących  w różnych firmach, o chęci pomocy dla naszej placówki. Przez 14 lat pracy w Domu Dziecka, obserwuję ile udało się nam  wychowawcom, pozyskać sponsorów dla naszych dzieci.

Osobiście mogę pochwalić się takimi inicjatywami jak – wymalowanie pokoi dzieciom (dzięki długoletniej współpracy z firmą „Flextronics”), zakupem laptopa dla grupy (dzięki portalowi Tcz.pl), czy choćby ostatnia akcja - położenie paneli podłogowych i estetyzacja świetlicy. Nie sposób w tym miejscu wymienić wszystkich przyjaciół placówki, ale wszyscy Kochani są w pamięci mojej i moich podopiecznych.  Każdy z wychowawców i członków naszego stowarzyszenia poszczycić się może swoją dodatkową pracą na rzecz dzieci z placówki.

Gdy zostaje zapytana przez znajomych, jak mogliby pomóc dzieciom jako firma, pytam wtedy, czy na terenie ich  przedsiębiorstwa,  działa wolontariat pracowniczy i czy nie chcieliby współpracować z naszym stowarzyszeniem? Dodaję również, że deklarując chęć współpracy z nami, będą mogli osobiście zobaczyć efekt swojej pracy, czy też wspólnie z dziećmi zrealizować swoje pomysły. Dlatego, że to my jako wychowawcy, którzy bezpośrednio opiekujemy się dziećmi doskonale znamy ich potrzeby.

A czym tak naprawdę jest wolontariat pracowniczy?

Otóż wolontariat pracowniczy jest przestrzenią do rozwoju dla firm odpowiedzialnych społecznie. Jest to niezwykle cenne i „wdzięczne” działanie które procentuje. Skierowany jest do firm, które gotowe są zaufać ludziom, gotowe są podjąć ryzyko oddania w ręce swoich pracowników pewnych decyzji i możliwości. Moc wolontariatu tkwi w osobistym, szczerym, dobrowolnym zaangażowaniu pracowników, którzy mają świadomość, że pomagają, a firma w której pracują kojarzona jest wówczas bardzo pozytywnie. Angażując pracowników w wolontariat firma buduje postawy pracownicze i kulturę organizacji gwarantujące wiarygodność i rzetelność społecznych działań. Przedsiębiorstwa również mają korzyść z wprowadzenia wolontariatu, gdyż na podstawie takich działań, udaje im się pozyskać wartościowych pracowników, mogą też odkryć ich mocne strony np. cechy liderskie. Pracodawca buduje w ten sposób swój pozytywny wizerunek wśród pracowników, klientów, partnerów biznesowych czy lokalnej społeczności.

Nie podlega ocenie, czy akcja jest jednorazowa czy długoterminowa, gdyż przykłady dobrze przeprowadzonych działań mogą zainspirować inne instytucje do kontynuacji przedsięwzięcia. Dokładnie tak się stało w przypadku mojej grupy. Najpierw jedna firma wymalowała pokoje dzieciom, następnie druga  położyła panele… a teraz nasze stowarzyszenie,  przygotowuje się do realizacji kolejnego pomysłu. Wkrótce szczegóły.

Dobra współpraca firm z partnerem społecznym przynosi wiele korzyści, dlatego zachęcamy firmy i przedsiębiorstwa do  opracowania, wdrożenia i wypromowania programów wolontariatu pracowniczego w swoich firmach, gdyż z pewnością na pewno warto podjąć ten trud.

Kamila Gerka – Sekretarz Stowarzyszenia „Bliżej domu”